Tanzániában a világátlag sokszorosa, háromezerből egy ember albínóként látja meg a napvilágot. A sors kegyetlen tréfája, hogy számukra éppen a tűző napsugarak jelentik a legkomolyabb veszélyt, ezekből pedig bőven jut Afrikában. De nemcsak a bőrrák miatt kell félteniük az életüket: az albínók csontjából készített talizmánoknak és más árucikkeknek – azok vélt szerencsehozó tulajdonsága miatt – hatalmas a feketepiaci keletje. Még szerencse, hogy vannak, akik az életüket tették fel arra, hogy ez ne így legyen
Az albínók világos bőr- és hajszínüket a melanin nevű fehérje hiányának „köszönhetik”, és ugyanez okozza gyenge látásukat is, mert a szemük szivárványhártyájából is hiányzik ez a festékanyag. Ezt leszámítva azonban semmiben sem különböznek embertársaiktól, a közösség mégis másként tekint rájuk. Tanzániában legalábbis.
Az őket ért megaláztatások, atrocitások miatt az albínók sokszor maguk is alacsonyabb rendűnek tartják „fajtájukat”. És ha ez még nem lenne elég, az elmúlt tíz évben mindezeket tetézte, hogy gyilkos bandák vadásznak rájuk (főként a védtelenebb gyerekekre és asszonyokra), hogy miután megcsonkították vagy megölték őket, testrészeiket, szerveiket súlyos dollárezrekért adják el azoknak, akik abban hisznek, hogy az albínó-talizmánnal szerencsésebbek, gazdagabbak lesznek. Netán politikusként megnyerhetnek egy választást…
Miért van annyi albínó Tanzániában? Miért volt rizikós egy albínónak munkába gyalogolnia? Miért van szükség ma is elszánt felvilágosításra az albinizmus mibenlétéről? Olvassa el a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek