Életünkben megtett repülőútjaink pontos számbavétele talán pont olyan kijózanító erővel hathat, mint amikor egy notóriusan faló túlsúlyos elé egyszerre odateszik egy átlagos napján elfogyasztott ételmennyiségét. Egy London–Róma-repülőjárat 234 kg CO2-t termel utasonként, ami több, mint egyes fekete-afrikai országok 1 főre eső évi CO2-kibocsátása. Nem csoda, hogy ma már – a környezettudatos utazás jegyében – sokan ajánlják a vonattal, busszal vagy az utasokkal teli autóval való közlekedést. A minimalizmus jegyében én egy másik, radikális alternatívát ajánlanék: ne utazz el! Vagy legalábbis először utazd teljesen körbe a lakóhelyedet! Én pont ezt teszem két éve...
Debrecen negyede
2017. október 23-a és 2019. szeptember 1-je között elkészültem a város negyedének (449 utca) lefotózásával. Ehhez összesen 106-szor mentem ki tematikusan utcafotózásra, ami becslésem szerint legalább 318 órámba, azaz nettó 13,25 napomba került. A séták során összesen 8981 digitális fényképet kattintottam.
Az utazás fenntarthatatlansága
2004 augusztusa és 2019 decembere között terepi biológusként egyetemi csereprogramok, tudományos kutatóutak és számos nyaralás során 972 napot (nettó 2,66 évet) töltöttem külföldön, eközben 69 repülőutat tettem meg – az, hogy ennek mekkora a CO2-lábnyoma, inkább maradjon (előttem is) titok, de több, mint amennyi egy fenntartható életre jutna az 1 főre kiszámolt, rendelkezésre álló erőforrások alapján. És még hány jó helyre lehetne elmenni a világban...!
Gyakran szegezték nekem a kérdést a terepmunkák során, hogy miért kellett ide elutazni? Miért nem tudja egy helyi ember megcsinálni ezt a felmérést? Biztos neked kell eljönnöd sok ezer km-ről, hogy elvégezd a munkát?
A fotókon szinte a szagokat is érezni. Utazz lapozgatással Debrecenbe, olvass tovább a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek