Az Alpok csillaga
A havasigyopár (Leontopodium alpinum) az Alpok és az alpinizmus szimbóluma, az európai magashegységek egyik legismertebb növénye. Emblematikus fajként számtalan helyen szerepel, a pénzérméktől az emléktárgyakon át, egészen a pártok és hegymászószervezetek jelképeiig.
Jellegzetes, könnyen felismerhető növényről van szó. Virágai csillag alakúak, innen származik kevésbé ismert olasz neve: stella alpina, azaz alpesi csillag. Helyesebb azonban e virágokat álvirágzatnak hívni, hiszen a havasigyopárnak apró fészekvirágzatokból álló, ernyőszerűen összetett virágzatai vannak, melyeket filcszerűen szőrös fellevelek vesznek körül. Közelebbről megvizsgálva egy állat tappancsára emlékeztetnek, innen a növény tudományos neve (leon: oroszlán, podion: lábacska). Ez a vastag szőrborítás a magashegységekben uralkodó szélsőséges környezeti viszonyokhoz való alkalmazkodás egyik iskolapéldája. A szőrszálak kiszűrik az ultraibolya sugarakat, ezzel védve a növényt a napsugárzás károsító hatásától, de a spektrum többi részét akadálytalanul átengedik, így a növény fotoszintézisét nem akadályozzák.
Hol terjedt el a havasigyopár (Leontopodium alpinum), melyek a tipikus lelőhelyek? Olvassa el a teljes cikket a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek