Majd’ 43 perc alvás után, reggel fél hatkor indulás a reptérre. Még jó, hogy időben, azaz este tízkor elkezdtem a pakolást! A kicsit túlsúlyos csomagot és a fekvőbringát rejtő, hatalmas dobozt is leokézza a check-in pult mögé állított, kedvesen naiv hölgy, így sietve el a tett helyszínéről... A hordárok csoportos felmondását már tisztes távolból nézem...
A madridi reptéren összerakom a rekumbenst. Ugyan elég lassan, de legalább rosszul. A reku+doboz kombóval való liftezés című olimpiai sportág felejthetetlen élményének köszönhetően sikeresen lekésem a Bilbaóba induló buszt. Nem baj, van még egy, 5 óra múlva, amivel éjjel 3-ra érek oda, legalább úgyis kipihent vagyok. Kedves vendéglátóm nem ébred fel a 32. telefoncsörgésre sem, így marad a hajnali városnézés és a tengerparton csövezés.
Az első napokat kolumbiai ismerősömnél töltöm, aki éppen ma költözik új albérletbe:
tehát rekut fel a másodikra, majd este a negyedikre – ha lifttel olimpiai, akkor anélkül igazi sport, a táskákkal együtt 50 kilós bringa minden lépcsőfordulóban megszorul.
Bilbao, a modern művészet, a füves villamosok és a virágok városa. Ha már virágok: a spanyol(?) kultúrára jellemző, hogy nyíltan a nő hordja a nadrágot a házasságban, ő rendelkezik a pénzzel és ő hozza a döntéseket. Végül is lehet, hogy csak őszintébbek, mint mi, magyarok...
A valószínűtlenül zöld baszk domboknál csak az óceánpart érdekesebb, itt minden kavics különböző színű. A mászkálással töltött nap végén a vacsora tipikus kolumbiai kaja: tükörtojásos platanos (olajban kisütött, zöld banán, ami kemény és krumpliíze van).
Zaragozából indul az igazi kaland, tekerés az Ebro folyótól a Dunakanyarig. Nagyjából egy hónap tiszta vadkemping, 2700 km hazáig, a Pireneusok és az Alpok hágóin keresztül.
A korai indulások eleinte nem igazán jönnek össze, a Nap csak 8 után méltóztatik felkelni, addig meg a fene se akar sötétben tekerni. Első estémen egy vízesés melletti partfal tetején verek tábort, a fürdést itt inkább nem kockáztatom, még jó, hogy tegnap igyekeztem egy hétre előre zuhanyozni.
A baszk tájakhoz képest Zaragoza majdnem sivatag, itt leginkább csak a csiga terem meg a CBA-s alma, de az is csak a rengeteg öntözőrendszernek köszönhetően. Ha már öntözés:
a Homo sapiens járt az űrben, ismeri az atom szerkezetét, és szerveket képes átültetni, de ott még nem tart a tudomány, hogy egy egyszerű esőben valami módon ne ázzak szét teljesen.
Két esőkabát és egy esőnadrág van rajtam, de 80 km után kénytelen vagyok újra sátrat verni, mert már a szájpadlásom a legszárazabb felületem.
Egy elég komoly előhegységmászás és ruhaszárítós nap után nekivágok az első nagy átkelésnek: a Pireneusokban 1800 méterre kell felkapaszkodnom. Hála istennek, az eső eleinte csak 15 perces periódusokban esik, így akár még haladni is lehet. (Már amennyire a 4 km/h-s vánszorgást egyáltalán annak merjük nevezni, mivel hogy a fekvőkerékpárral emelkedőn küzdeni leginkább a csörlőzéshez hasonlít.)
Akiben még lenne némi halovány kétely afelől, hogy a világ egy jó hely, csak üljön fel a bringájára (ha nincs, akkor a vasútállomás biciklitárolójából egy tetszőlegesre), aztán vágjon neki néhány napra a nagyvilágnak! - és olvassa el a teljes cikket a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek