Nem kell Tirolig utaznunk, hogy az Alpok megmutassa igazi arcát: Budapesttől alig több mint 400 km-re is találhatunk gyöngyszemeket. A mészkőbe hegyi patakok vájta, néhol több száz méter mély, 50 km hosszan húzódó szurdokot, az Ötschergräbent Ausztria Grand Canyonjának nevezik – ami persze csak erős képzelőerővel vethető össze a névadóval. Mégis kiváló úti cél: akár egynapos túrát választunk, akár egy hosszabb, kalandosabb úton haladunk menedékházról menedékházra, az 1800 méter fölé magasodó Ötscher lábánál nem fogunk csalódni.

Fotó: © weinfranz.at
A NATÚRPARK NÉVADÓJA AZ ÖTSCHER 1893 méterrel magasodik a tengerszint fölé alsó-ausztriában. itt mindenki találhat magának a felkészültségének megfelelő csúcsra vezető ösvényt

A natúrpark központja, a wienerbrucki Stausee-víztározó partján épült Ötscher Basis a fő kiindulópont. A tó partját elhagyva kilométereken keresztül sziklák ölelésében ereszkedünk. Ám a tározó tavát lezáró gát csak néhány csepp vizet enged a mederbe, így a csörgedező vízfolyás áhított hangja elmarad. Hamarosan azonban mindenért kárpótol a szurdok hatalmas sziklafalai között meredeken kanyargó ösvényről feltáruló látvány. Majd’ 200 m-t ereszkedünk tovább, és váratlanul előbukkan a víz a hegy gyomrából. A csövek az Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb vízi erőművének turbinatermébe érkeznek. Az azóta kiszolgált két generátor 1911-ben állt üzembe, hogy árammal lássa el a Mariazelltől Sankt Pöltenig kanyargó, korábban gőzmozdony vontatta hegyi vasút, a Mariazellerbahn villanymozdonyait. A ma is működő erőmű műemlék épületében még állnak a régi turbinák az újak mellett. Akit lázba hoznak a műszaki alkotások, a zajos csarnok tárlatán fotókon keresztül nyerhet bepillantást a múlt századi mérnökök és építők erőfeszítéseibe.

Fotó: Heiling Zsolt
A VÍZ AZ ÚR – A szurdok mélyén előbukkanó múlt század elején épült vízierőmű egykor a Mariazellerbahn működtetésére épült. A régi generátorok már csak műemlékek, de a két új narancssárga generátor még most is termel áramot

Elérjük a szurdok főágát, és a patak folyásával ellentétes irányban lassú emelkedésbe kezd az ösvény. Aztán a turistáktól nyüzsgő Ötscherhias-menedékház jön: eddig tart a szurdoktúra mindenki számára könnyen járható, osztrák gondossággal kiépített része. A kitartóbbak a Mirafall-vízesésig azért még ráhúznak néhány kilométert: innentől egyre ritkábban kell „Grüss Gott!”-tal üdvözölnünk a szembejövőket, melyért sokszor csak egy „Sziasztok!” jár cserébe…

Fotó: Heiling Zsolt
Ötschergraben

Éjszakára fel a Vorderötscher-menedékházhoz, ám másnap nemcsak a szurdoknak, de a jó időnek is búcsút intünk, mivel szitáló eső és 700 méter emelkedő következik a Gemeindealpe csúcsáig, ahol a menedékház sűrű ködbe rejtőzve fogad. A jelzések látványa nélkül sem gond az elérése, hiszen a meredek hegyoldalak egyértelműen kijelölik a gerincen futó ösvény egyetlen lehetséges nyomvonalát. A csúcson azért jelen vannak az alpesi díszletek: a felhőket átszúró napsugár, a ködbe vesző ösvény, a friss harmatcseppektől ragyogóan színpompás, apró virágok. Csak a natúrpark címerállatai, a medvék nincsenek velünk. Alacsony létszámú, állandó populációik a déli határ mentén és az ország középső, erdővel sűrűbben borított területein élnek. A visszatelepítési program itt épp sikertelen volt, így a helyieknek be kell érni néhány kóbor példánnyal.

WILDE WUNDER CARD: A Mostviertel régióban használható kedvezménykártya Ausztria-szerte egyedülálló mértékű kedvezményeket nyújt a látogatóknak, melyeket a partnerszállásokon már egyetlen éjszaka eltöltése után megkaphatunk. Akár ingyen is utazhatunk egy-egy felvonón, vagy féláron a Mariazellerbahnon.

Fotó: Heiling Zsolt
MORDOR – Azt gondolnánk az eső nem kedvez a túrázóknak. Azonban ilyenkor legizgalmasabbak a fények és a táj
Fotó: Heiling Zsolt
ESŐ UTÁN – Az esőcseppek még izgalmasabb fotók elkészítéséhez segítik hozzá a túrázókat

Utunk Mitterbachban végződik. A Mariazellerbahn vadonatúj, panorámás szerelvényével a kanyargós hegyi pályán, a szurdokot ismét megcsodálva utazunk vissza
Wienerbruckba. Aki ide látogat – ha medvékkel csak nagy szerencsével, ám zarándokokkal annál inkább találkozhat, hiszen Mariazell és Annaberg is több szakrális út állomása. Így a hazánkban nemrég kiépített, Budapesten is keresztülhaladó és Csíksomlyóban végződő Mária-út is keresztülhalad a vidéken.