Lóczy Lajos ifjú geológusként csatlakozott Széchenyi Béla 1877-ben útra kelt, hároméves kelet-ázsiai expedíciójához. Tanulmányozta a Góbi-sivatagot, kutatta Kína hatalmas löszvidékeit, és ő volt az első, aki felismerte a Himalája takarós szerkezetét. Hazatérte után a Műegyetem lelkes hallgatóságának tanította a rétegtant és Budapest környékének geológiáját. Útinaplóját lapozgatva azonban nemcsak e terepgyakorlatok kirándulásai elevenednek meg előttünk, de egészen más, szellemi túrákra is elkísérhetjük a mestert
Az idén 40 éves Magyar Földrajzi Múzeum egyik legértékesebb gyűjteményi része a Cholnoky Jenő-hagyaték. Ezzel kerültek be a múzeumba Cholnoky útinaplói, melyek közé – talán hasonló mérete miatt – bekeveredett egy idegen kézírású napló is. A benne található dátumok tanúsága szerint tulajdonosa 1887 márciusa és 1889 decembere között használta. A kézírás, valamint a Budapest környéki, például a Gellért-hegyet, a buda-újlaki téglavetőt, illetve Üröm és Pomáz vidékét bejáró geológiai kirándulásokon készült vázlatrajzok stílusa arra utalt, hogy a napló egykor Lóczy Lajosé lehetett. A terepgyakorlatok részvevőinek listáját átböngészve kiderült, hogy az urak közül többen is egész biztosan a Műegyetemre jártak, ahol Lóczy 1881-től magántanárként, majd 1886-tól nyilvános rendkívüli tanárként tanított.
A geológiai kirándulások mellett a napló négy, főreáliskolai érettségivel kapcsolatos feljegyzést is őriz. Az elsőnél az iskola nincs megemlítve, csak az 5 érettségiző fiú neve. A második a józsefvárosi reáliskolában tartott 1888-as matúra 13 fiú részére, a harmadik az aradi 3 fiúval, a negyedik pedig a temesvári főreáliskola érettségije 10 fiúnak: ez utóbbiakra már 1889-ben került sor. (A fiúgimnáziumokban a lányok csak 1895-től érettségizhettek le, akkor is csak magánúton.) Az intézmények neveire rákeresve, az iskolai értesítők sorra kiadták Lóczy nevét: „A szóbeli érettségi vizsgálat… dr. Lóczy Lajos, műegyetemi tanár, mint kir. biztos ur jelenlétében… tartatott meg” – írta a józsefvárosi; „Az érettségi szóbeli vizsgálat… ngos dr. Lóczy Lajos műegyetemi tanár és miniszteri biztos úr jelenlétében volt” – számolt be a temesvári. A múzeumban őrzött napló tehát minden kétséget kizáróan Lóczy Lajosé. (Az aradi főreáliskola 1888/89-es értesítője nem szerepel a kutatáshoz felhasznált Arcanum adatbázisában.)
Végül a naplóban említett legelső érettségi helyére és idejére is fény derült: a fiúk neve alapján előkerült iskolájuk, a Kecskeméti M. Kir. Állami Főreáliskola értesítője, benne az 1888. június 9-ei, szombati érettségi számunkra fontos részletével: „A szóbeli vizsgálatot, mely intézetünkben már a 10-ik, Dr. Hóman Ottó tankerületi kir. Főigazgató és Lóczy Lajos műegyetemi tanár urak ő nsgaik vezették.”
A Kecskeméti Lapok két rövidke cikkben külön is írt Lóczy 1888-as látogatásáról: „Lóczy Lajos műegyetemi tanár úr, ki a Széchenyi-féle keletázsiai tudományos expeditiót mint geolog kisérte…, a budapesti gyorsvonattal városunkba érkezik. …azt irta a reáliskola helyettes igazgatójának, hogy örömmel vette a miniszteri rendeletet, mely őt Kecskemétre jelölte ki a reáliskolai érettségi vizsgálathoz biztosul, mert régi vágya megy teljesedésbe, ha módjában lesz egy keveset megismerkedni a Duna-Tisza köz homoktérségeivel, székhátaival s talán valamelyik sóstavával. […] Lóczy tanár úr pénteken délután geológiai tanulmányokat tett a szarkási pusztán, az állami szőlőtelepen és szomszédságában. Ő neki érdekesek a mi homokbuczkánk szerkezete, fejlődés iránya, épitő anyaga, mert mint 2 ½ év alatt a khinai birodalomban tudományos kutató, összehasonlitást tett a belázsiai és a mi homokunk között. Ha az idő kedvez, megnézi a szikrai lösz képződést is.”
Hét évvel később, 1895-ben Lóczy már földrajzos tanítványaival tért vissza Kecskemétre. A főreáliskola értesítője szerint: „... a tanárképző intézet földrajzi szeminariuma növendékeit hozta kirándulásra junius 2-án, hogy velök az nap a város tiszamenti birtokára, a Szikrába mehessen. Vele voltak Dr. Kövesligethy Radó magántanár és Cholnoky Jenő mérnök… Visszatérve 4-én megjelentek az intézetben, megnézték a természeti szertárakat és Lóczy Lajos tanár, ki az intézetnél az 1888-iki érettségi vizsgálatnál működött már mint miniszteri biztos, gyujtó beszédet tartott az ifjúsághoz, midőn az az iskola udvarán a tornaversenyre való kivonulásra sorakozott.”
A naplójában említett négy iskola mellett Lóczy még legalább öt főreáliskola érettségijének felügyeletét látta el az évek során (1890, Szeged; 1892, Déva és Arad; 1897, Székesfehérvár; 1898, Lőcse). 10 év alatt közel 100 maturáns vizsgáját hallgatta meg és értékelte.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek