Lápok piócáktól hemzsegő és békáktól hangos vizében él a csodaszép mocsári békaliliom (Hottonia palustris), amely a kankalinfélék családjának egy vízi életmódhoz alkalmazkodott faja. 20–50 cm magas, évelő növény, hajtásai a sekély vízben úsznak, és jellegzetes, a víz színén lebegő virágszőnyegeket alkot.
Világoszöld levelei fésűsen szeldeltek, tollakra emlékeztetnek, és a hajtáson örvösen állnak. Virágai 2–2,5 cm átmérőjűek, a párták fehérek vagy halvány rózsaszínűek, a párta torka sárga. Virágzásában áprilistól júniusig gyönyörködhetünk, de érdemes gumicsizmával és kellő mennyiségű szúnyogriasztóval készülni a kalandra! Állományainak nagysága erősen függ termőhelyének vízellátottságától, az azévi csapadék mennyiségétől. Képes évekig lappangani, majd váratlanul nagy tömegben megjelenni.
Hazánkban szórványosan még többfelé előfordul, talán leggyakoribb a Dráva menti mocsarakban és a Szatmár-Beregi-síkon, de Budapest közelében, a Börzsöny és a Visegrádi-hegység mocsaraiból is ismerjük. Képeink a Tiszaalpár melletti Tőserdőn készültek.
Magyarországon védett növény, leginkább termőhelyének lecsapolása és a vízszennyezés veszélyezteti.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek