Felpattanok a biciklim nyergébe, hogy végigsuhanjak a kora nyári Torosz-hegység medencéin, zordnak tűnő, sziklás vidékein, Antalya és Fethiye között félúton. A hegyek cakkos vonulatai bőségesen termő medencéket ölelnek körbe és széles fennsíkokat hordoznak – otthont adva egy különleges népcsoportnak, a yörüköknek
Durva, aszfaltos úton, apró és még apróbb falvakon keresztül visz az utam, a házakhoz szántóföldek és a mostanában ezen a vidéken is egyre terjedő fóliasátrak tartoznak. A kora esti időpont miatt sokan már bejöttek a birtokról, néhány asszony még a konyhakertben hajlong, hogy gyorsan kikapkodja a gazt vacsora előtt. Egyiküktől útbaigazítást kérve, első reakcióként csak hitetlenkedő kérdést kapok: „Hát, honnan jössz, te, leányom?” Valóban, a passzos biciklisnadrágom, a sisakom, külföldi fizimiskám, amelyhez folyékony török nyelv társult, nem is lehetett volna nagyobb kontrasztban a „yayla-élettel”.
A yayla, amelyet szó szerint fennsíkként, platóként fordítanak, valójában sokkal többet mond a törökök számára: egy ma is élő, évezredes hagyományokkal rendelkező életformát takar Kis-Ázsia magaslati legelői közelében.
Yayla-élet, élet a yaylán. Itt, Dél-Anatóliában, a fehér, mészkőből felépülő Torosz-hegylánc falvacskáiban, a hegyi legelők közelében ma is sok yörük ember él: ők azok, akiknek a felmenői még a közelmúltban is félnomád állattartással foglalkoztak.
Hegyvidéki pásztorvilág
Iránymutatást kapva folytatom utam. A megkérdezett asszony nem tudhatta, de minden furcsaságom ellenére hazafelé tartok, a családom nyári szállása felé – a yaylán. A falvakon túl birka- és kecskenyájak tarkítják a legelőket, némelyek egészen közel az úthoz. Ezt már sokszor láttam: nagyobb magasságban látszólag egyedül közlekednek a kecskék, az úton átkelve, egymást követve kocognak a kolompszó után egy másik legelőre.
Persze a pásztor mindig valahol a közelben van – de sokszor láthatatlanul. Azt is régen megtanultam, ha egy nyájhoz közeledek, bármikor rám villanhat a pásztorkutya fekete szeme, amitől a foga sincs messze. A legtöbben az óriás termetű kangal fajtával dolgoznak, mert igen szívós, nem fél a farkastól sem – jobb kitérni az útjából.
Hogyan élnek a mai nomádok a török hegyek közt? Olvasson tovább a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek